HERBÁŘ
Paullinia Cupana (Guarana)


guarana

Odborné zdroje uvádějí:
Dřevnatá liána Paullinia cupana je v oblasti Amazonky velmi rozšířená. Dorůstá do výšky až 12 metrů. Ořechům podobné červené plody s dvěmi nebo třemi semeny jsou nápadné tím, že vypadají jako oči. Semena obsahují 4-8% kofeinu. Bylina byla po staletí tradičně využívána tamními Indiány pro své výrazné povzbuzující účinky. Amazonští Indiáni v povodí řek Orinoko a Rio Negro ji užívali rovněž k tlumení bolesti a nazývali ji "magickým tajemným okem". Jasně červené plody jsou tobolky, obsahující jedno velké černé semeno, uložené do červené dužnaté slupky. Jak plody dozrávají, na povrchu praskají a ukazuje se velké, černé semeno. Sklízí se semena, která ještě nespadla ne zem. Sbírají se v době zralosti, usuší se a rovnoměrně praží. Chuťově jsou velice hořká a svíravá. Název guarana je odvozen ze slova warana. Proto se též někdy nazývá gwarana. Indiáni Guaranu pěstovali na plantážích, proto jsou tak zančné rozdíly v obsahu kofeinu v semenech mezi domestifikovanými kultivary a divoce rostoucími rostlinami ve volné přírodě. Pro Evropu ji objevil v roce 1669 jezuitský misionář Joao Felipe Bettendorf v oblasti řeky Maués. První chemická analýza byla provedena v roce 1700 německým botanikem Theodorem von Martiusem. Ten izoloval hořkou bílou krystalickou substanci a nazval ji guaranin (později přejmenovaný na kofein). Podrobnější analýzy byly provedeny v roce 1940 ve Francii a Německu na základě informací, že je guarana používána Indiány proti horečkám, bolestem hlavy, křečím a jako energetické tonikum. Guarana je velmi účinný stimulant CNS nejen díky obsaženému kofeinu, ale především díky celému komplexu dalších látek, které se vzájemně ovlivňují. Obsahuje také baranin, tanin, amidon, teofylin, teobromin, rostlinnou silici a vitamíny skupiny B a vitamin C. Z dalších látek jsou to zejména katechinové třísloviny (10 – 25%), pryskyřice a červené barvivo. Obsahuje rovněž malé množství oleje, jež zatím nebyl dostatečně prozkoumán. Komplex látek  svým působením na člověka lze považovat za celkově blahodárný.

Prokázané účinky:
Používá se zejména pro své povzbuzující a tonizující účinky bez zvýšení nervozity a napětí jako je tomu u kávy. Guarana se používá jako náhražka kávy ke snížení únavy, udržení pozornosti a bdělosti. Zvyšuje mentální výkonnost a zlepšuje dlouhodobou i krátkodobou paměť. Stejně jako jiné přípravky obsahující kofein, se používá k tlumení bolesti a při migrénách. Vzhledem k obsahu amidonu a taninů, tlumí lehké formy průjmu (působí rovněž antibakteriálně). Vedle stimulujícího účinku je rovněž schopná snižovat pocit hladu a stimulovat odbourávání tuků, zrychluje metabolismus. Je proto velmi vhodná jako doplněk stravy při redukčních dietách. Doporučuje se používat k léčbě chronického únavového syndromu a astenie (únava bez zjevné příčiny). Guarana je také docela dobře účinná proti ranní alkoholové kocovině po "náročném" večeru .

Nežádoucí účinky:
Nedoporučuje se používat v případech, kdy je celková stimulace organismu nežádoucí. Užívání Guarany nelze doporučit v případech, kdy se nám jedná spíše o zklidnění, při poruchách spánku a jiných problémech (epilepsie, srdeční vady, vysoký krevní tlak, cukrovka). Guarana obsahuje kofein a proto není vhodná pro těhotné a kojící ženy a nemusí být vhodná pro lidi zvláště citlivé na kofein. V nadměrných dávkách může způsobit zažívací potíže. Guarana má výrazný diuretický účinek.

Zajímavosti:
Zajímavé je, že guarana je mnohem účinnější než izolovaný bezvodý kofein. Jako stimulační tonikum je užívaná převážně v Brazílii. Guarana slouží rovněž pro přípravu nápoje podobného kávě (často ve směsi s kakaem a mletým ořechem Cola nitida). V latinskoamerických zemích je i oblíbeným afrodiziakem. Užívá se převážně pro povzbuzení - stimuluje CNS. Užívala se i pro snížování bolestí hlavy a zad. Často je doporučována při redukčních dietách pro snížení pocitu hladu. Sportovci guaranu užívají pro zvýšení fyzického výkonu. Guarana také zvyšuje duševní výkon - a to mnohem efektivněji a výrazně déle než káva. Nutné opatrnosti je třeba dbát při současném užívání přípravků proti srážení krve (např. Warfarin) jejichž účinek Guarana zvyšuje. Velmi často je Guarana užívána studenty pro schopnost zlepšovat koncentraci a paměť. Pro dosažení maximálního účinku je vhodné guaranu podávat 1x denně ráno nebo 2x denně ráno a v poledne před jídlem. Traduje se, že ještě účinnější je Guarana podávaná ve směsi s citronovou šťávou nebo vitamínem C. 


Zde můžete zakoupit produkty s obsahem Guarany



ViNaturae ©2011