HERBÁŘ
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Valeriana


Odborné zdroje uvádějí:
Kozlík lékařský roste prakticky v celé Evropě. Zasahuje i do vyšších poloh severní Skandinávie. Na mnoha místech byl druhotně rozšířen zásahem člověka. U nás roste často na celém území, a to v nižších a středních polohách. Dorůstá až 2 m výšky. Kvete od června do srpna. Využití kozlíku lékařského má dlouhodobou tradici a primárně se používá jako léčivá bylina proti kašli, na zklidnění, při nespavosti, proti žaludečním neurozám, neklidu a nervozitě. Oblíbená je především pro minimum nežádoucích účinků při vysoké účinnosti. Obvykle se připravuje  ze sušeného kořene ve fromě čajového nálevu nebo se hojně používá lihová tinktura. Přidává se také do jídel jako dochucovadlo. Kozlík je znám především svým charakteristikým nevábným odérem. Ten je v našem extraktu výrazně potlačený. Mezi hlavní účinné látky obsažené v Kozlíku lékařském patří kyselina valerianová.

Výzkum:
Valeriana je vyhledávaná pro zklidňující účinek, který je využíván již po staletí. Stále není zcela přesně objasněno působení komplexu obsažených látek na GABA receptory v neurotransmitterním systému mozku, ale i přesto je hojně Valeriana doporučovaná jako alternativa při léčbě benzodiazepiny, které se užívají při nespavosti, nervovém napětí, hysterii, vznětlivosti, vnitřního neklidu, žaludečních neurózách, svalových a střevních křečí. Obsaženými látkami jsou actinidin, chatinin, shyanthin, valerianin, valerin, kyselina valerianová, kyselina hydroxyvalerianová, kyselina acetoxyvalerianová, hesperidin, methylapigenin,linarin a další. Pokud se nejedná o otravy z předávkování, nebyly zatím z dlouhodobějšího hlediska zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky na zdraví člověka. Příznaky otravy z předávkování se projevují potížemi při chůzi, poklesem tělesné teploty, poruchami vidění a svalového
tonu, mohou se projevit i poruchy srdeční činnosti, nespavost, suchost v ústech, žaludeční potíže, živé sny a ranní ospalost.

Užití ve fytoterapii:
Valeriana je užívána při neurózách, poruchách spánku a usínání, nervovém vyčerpání, nespavosti, žaludečních neurózách a plynatostí, pro zmírňování křečí a mestruačních obtížích, uvolnění svalového napětí, při syndromu dráždivého tračníku atd. Užívání suchých extraktů Valeriany je jeden z nejkomfortněních způsobů aplikace. Odpadá nutnost složité a zdlouhavé přípravy čajových nálevů. Problémem kozlíku je také jeho silné a ne zcela vábné aroma, které často od užívání této velmi účinné byliny mnohé odradí. Proto dnes zpracovatelské firmy vyrábí potravinové doplňky ve formě tablet s extraktem kozlíku lékařského, ovšem problémem zůstává fakt, jako i u mnoho jiných potravinových doplňků,  že řada z nich nemá v jedné tabletě a v denní doporučované dávce dané příslušnými právními předpisy ani účinné hraniční množství kyseliny valerianové a ostatních obsažených látek. Lidé tak často ztrácí důvěru k potravinovým doplňkům, jelikož jim nepřináší deklarovaný efekt. Jak u Valeriany, tak u jiných suchých extraktů obecně, máte výhodu, že dávkování si můžete určit sami individuálně, a to buď navážením suroviny na digitální laboratorní váze nebo extrakt normalizovaně separovat do HPMC kapslí příslušné velikosti. Zde pak můžete formou testů a pokusů vhodně eliminovat fakt, který je u uživatelů Valeriany velmi častý a patrný, že malé dávky mají povzbuzující účinek na centrální nervovou soustavu, zatímco větší dávky už vyvolávají útlum, sedaci a celkovou relaxaci nervové soustavy. Je však nutné podotknout a mít vždy na paměti, jak tvrdí informace z odborných zdrojů, že příliš vysoké dávky extraktu Valeriany officinalis mohou způsobit halucinace, křeče, lehkomyslnost, zmatenost, roztržitost, nervozitu a poruchy srdeční činnosti.

Valeriana se doporučuje užívat pouze po omezeně dlouhou dobu. Dlouhodobé úžívání Valeriany nejprve konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. V těhotenství žen se nedoporučuje Kozlík lékařský užívat vůbec, mohl by poškodit plod. Vzhledem k tomu, že Valeriana tlumí činnost CNS, nedoporučuje se její užívání při činnostech vyžadujícíh rychlé reakce, obsluze nebezpečných strojů nebo řízení motorových vozidel.

Indikace:
- Nervozita, rozčílení podrážděnost - Kozlík samotný nebo v kombinaci  s Meduňkou.
- Nespavost nervového původu - Kozlík v kombinaci s Chmelem
- Kardioneurózy, arytmie, tachykardie - Kozlík samotný nebo v kombinaci se Srdečníkem
- Dyspepsie, špatné trávení, nadýmání - Kozlík v kombinaci s Mátou, Pelyňkem nebo jinými hořkými bylinami
- Neuróza trávicího traktu, plynatost - Kozlík v kombinaci s Levandulí, Mitragynou a dalšími hořkými bylinami


Zde můžete zakoupit produkty obsahující Kozlík lékařský


ViNaturae ©2011