HERBÁŘ
Maralí kořen (Leuzea carthamoides)


maral_leuzea_carthamoides.jpg

Popis:
Leuzea carthamoides (jinak také Leuzea saflorová, Jelení kořen, Maralí kořen, Parcha saflorová) roste na pohoří Altaj a východního Sajanu. Je to trvalka a v prvním roce vytváří pouze přízemní listovou růžici. Pod zemí vytváří tmavěhnědý, horizontálně četně větvený kořen. Nadzemní část rostliny dorůstá výšky 0,5 - 1,8m na rýhované lodyze. Listy mají pilovitý okraj, kvete fialovými, oboupohlavnými květy. Plodem je eliptická nažka s dvouřadým chmýrem.

Proč se Leuzea nazývá Maralí kořen:
Název získala díky prvním ruským osadníkům na Altaji. Ti zjistili, že na podzim jeleni marali vykopávají kopýtky kořeny této rostliny a s chutí je pojídají. Kořeny a jejich obsažené látky jelenům umožňují přežít krutou sibiřskou zimu a zajišťují do určité míry jejich dobrou reprodukci. Lidé se z těchto poznatků poučili a začali Leuzeu užívat i v lidové medicíně jako vhodný prostředek při úbytku sil. Traduje se, že pomáhá od 14-ti chorob a omlazuje. Je tedy pochopitelné, že tyto účinky nezůstávaly bez povšimnutí a extrakty z této rostliny se začaly používat v léčení.


Tradiční použití:
V lidové medicíně byl užívaný zvláště kořen popř. i celá rostlina.
Popisovanými účinky jsou:
- zlepšení adaptace na stres a slabosti různého původu
- působí mírně anabolicky na nárůst svalové hmoty bez vedlejších nežádoucích účinků typických u hormonů
- pomáhá snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi
- napomáhá vyplavovat toxiny z těla
- pomáhá zmírňovat některé reaktivní deprese a uvolněním endorfinů zvyšuje optimismus
- může působit i jako afodisiakum proti impotenci vyvolané psychickými problémy
- odvar z kořene se připravoval také jako "čaj plodnosti" při poruchách početí (pro oba partnery)
- povzbuzuje chuť k jídlu
- v bodybuildingu pomáhá při vytrvalostních a zátěžových sportech

Lidová medicína využívala tuto rostlinu jako tonizující a adaptogenní prostředek při astenii, vyčerpanosti organizmu, v rekonvalescenci po operacích nebo intoxikacích, pro harmonizaci jaterních funkcí, žaludku, sleziny, tlustého střeva a osrdečníku. Leuzea saflorová je také označována za "ruský ženšen" jelikož adaptogenní účinek je blízký účinku ženšenu. Typické je zvyšení fyzické a psychické odolnosti, zlepšuje náladu a odstraňuje únavu. Traduje se, že může pomáhat i jako afrodisiakum posilujícím účinkem na pohlavní orgány.

FYTOTERAPIE:

Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně volené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou váhu, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).


Zde můžete zakoupit produkty obsahující Maralí kořen

ViNaturae ©2011