HERBÁŘ
Modrý leknín (Nymphae a caerulea)
modry_leknin.jpg
O bylině:
Nymphaea caerulea, neboli Modrý leknín, známý také jako egyptská modrá lilie nebo posvátný modrý lotus, je leknín z rodu Nymphaea, který roste podél Nilu. Nymphaea caerulea byla pro své psychoaktivní účinky ve starověkém Egyptě uctívana za posvátnou rostlinu. Užívána vizionáři byla také v některých starých jihoamerických kulturách. Nymphaea caerulea je vzdáleně příbuzná rostlině Nelumbo nucifera (posvátný Lotus) a má také i podobné účinky. Mnoho starověkých obrazů zachycuje Modrý lotus ve spojení s vínem a jinými okrasnými předměty, což zřejmě symbolizuje harmonii mezi duchovní mystikou a smyslem pro krásu, kterou Modrý leknín bezpochyby reprezentuje. Tuto ideu mohou potvrzovat i účinky starověkého posvátného nápoje, který se připravoval macerací 2-4 květů Modrého leknínu namočených ve džbánku s vínem po dobu 24 hodin. Účinky tohoto nápoje byly popisované jako omamné až narkotické s barevnými obrazci při zavřených očích. V současné době je Modrý leknín pro své relaxační účinky užíván v lidové medicíně ve směsi s jinými bylinami pro podporu usínání a spánku. Oblíbené jsou právě standardizované instantní extrakty, jelikož je lze pohodlně rozpustit  např. v kakaovém nápoji.

Výzkum:
Tato rostlina není dodnes zcela věděcky probádaná a její relaxační účinky jsou připisované alkaloidům, jako je nuciferine (1,2-dimethoxy-aporphine), které jsou obsažené i v rostliné Nelumbo nucifera, dále pak aporphine a apomorfin (6a-beta-aporphine-10, 11-diol).


FYTOTERAPIE:
Pro zesílení účinku se Modrý leknín kombinuje s bylinami jako je Mučenka pletní, Damiána, Piper methysticum (kava kava), Kozlík lékařský, Chmel otáčivý atd.


Zde je možné zakoupit produkty s obsahem Modrého leknínu

ViNaturae ©2011