HERBÁŘ
Ženšen pravý (Panax Ginseng)


Panax-Ginseng.jpg

Popis:

Ženšen je jednou z nejstarších léčivých rostlin, používanou asijskými národy zhruba 3000 let. Používaná část rostliny jsou kořeny, v poslední době také nadzemní část. Používají se tekuté nebo suché výtažky především z kořenů, jen ojediněle rozemletý kořen. Ženšen obsahuje polysacharidy různé struktury, steroly (daukosterin), ginsenosidy (panaxosidy) - monodesmosid kys. oleanolové, glykosidy 20S-protopanaxadiolu, 20S-pro-topanaxatholu aj. minoritní látky. Hlavními účinnýmilátkami jsou ginsenosidy a polysacharidy.

Výzkum:
Po podání rostoucím organismům zvyšuje tělesnou hmotnost, obsah proteinů a RNA ve svalech a játrech; tento anabolický účinek je však zcela jiného druhu než účinek steroidních hormonů. Akumulaci proteinů v živočišných tkáních způsobují jak extrakty z kořenů, tak z nati. Ginsenosidy a polysacharidy z kořenů i nati zvyšují hladiny imunoglobulinů IgM, IgG a aktivitu tělesných killer cells a zasahují pozitivně do vývoje imunity. Velmi výrazný je adaptogenní efekt - snížení účinků vlivu stresových faktorů na organismus a zvýšení výdrže při fyzické zátěži. Sumární extrakty z kořenů mají velmi příznivý vliv na oběhový systém, působí proti nekróze myokardu, normalizují sérové hladiny kreatinfosfát kinasy, dehydrogenasy kys. mléčné a gama-glutamyltransferasy. Ginsenosidy snižují ventrikulární srdeční a arteriální systolický krevní tlak.Tyto látky snižují hladinu nežádoucího cholesterolu (LDL) a velmi příznivě snižují aktivitu beta-hydroxy-beta-methylglutaryl-CoA reduktasy a cholesterol 7alfa-hydroxylasy, které se významně uplatňují při vzniku cholesterolu v lidském organismu v játrech. Extrakt z kořenů má také hypoglykemickou aktivitu, působí proti některým typům rakovinných nádorů. Stimulační efekt na systém hypofýza - kůra nadledvin se projevuje ochranným efektem na metabolismus glukózy a může být použit preventivně proti inzulínovému šoku. Saponíny ženšenu mají výrazný antihypoxický efekt, snižují vyčerpanost organismu a zvyšují přizpůsobivost těla vůči teplotnímu stresu.

Použití v terapii:
Nejvíce efektivní je užívání suchého extraktu z kořenů (směs ginsenosidů). Používá se jako tonikum zlepšující vitalitu (podpora yang), chránící oběhový systém, snižující hladinu cholesterolu a cukru v krvi, udržující tělesnou hmotnost a posilující organismus v rekonvalescenci po těžkých chirurgických zákrocích a mikrobiálních infekcích. Preventivně se podává lidem vystaveným stálému působení stresových faktorů (hluk, zvýšená nebo snížená teplota, snížený obsah kyslíku, cyklická zátěž). Je to oblíbený prostředek v geriatrii. Ženšen není vhodné užívat při onemocnění plic a při nachlazení.

Použití ve sportu:
K udržení motivace ke cvičení, jako adaptogen šetřící energii a urychlující reparaci svalstva a enzymového metabolismu ve fázi odpočinku.


Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně volené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou váhu, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).


Zde můžete zakoupit produkty obsahující Panax ginseng



ViNaturae ©2011