HERBÁŘ
Rakytník řešetlákový (Hippopae rhamnoides)

rakytnik_resetlakovy.jpg


Popis rostliny: 
Rakytník řešetlákový je trnitý keř až 2m vysoký a patří do čeledi hlošinovitých (Elaegnaceae).  Má dlouhé podzimní výhonky a větve v mládí šedě šupinaté. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, úzce kopinaté, celokrajné, na líci lysé a na rubu stříbřitě plstnaté, rostlina je dvoudomá. Prašníkové květy jsou směstnané do krátkých jehněd, pestíkové tvoří krátké, chudé hrozny. Plody jsou žluté, hnědě tečkované peckovice. Keř kvete v dubnu a květnu. Rakytník pochází z Ruska a dnes je rozšířen po celé Evropě a Asii. Na Sibiři jej lidé využívali pro jeho léčivé účinky. Rakytník byl nazvýván "sibiřským zázrakem" nebo "citroníkem severu". V bývalém Sovětském svazu byl dokonce z důvodů velkovýroby šlechtěn, a tak vzniklo i několik dalších odrůd. Rakytník řešetlákový je rozšířený hlavně v jihoevropských sadech, u nás se vysazuje jako ozdobný keř a jen zřídka zplaňuje. V současné době jsou jeho léčivé účinky známé už po celém světě. Z rostliny se v tradiční lidové medicíně užívá plod.  Plod se sbírá na počátku zrání v srpnu až říjnu, kdy je červenooranžový a tvrdý. Nesuší se, zpracovává se čerstvý hned po sklizni. Při zpracování je nutné, aby nebyla syrová šťáva dlouho na vzduchu, nepřišla do styku s kovy a nebyla dlouho zahřívána na vyšší teplotu. Při eventuálním zpracování na sirup, džem nebo marmeládu je vhodné dbát opatření, která chrání vitaminózní obsah.


Obsažené látky:
Plody obsahují organické kyseliny, glykosid quercetin a velké množství vitamínu C a A. Jeden kilogram čerstvých plodů obsahuje 100 až 200 denních dávek vitamínu C a výskyt karotenu, ze kterého si organismus vytváří vitamín A, může Rakytník velmi dobře konkurovat mrkvi. Plody také obsahují minerální látky, organické kyseliny, flavonoidy (Rutin, Kvercetin), barviva, sacharidy a olej. Nejvíce vitamínů obsahují bobule, a to v září. Za deštivého počasí jich však rychle ubývá. Z Rakytníkových plodů jsou průmyslově vyráběné karoteinové oleje, lihové tinktury, sirupy, džemy, ale také suché farmaceutické extrakty. Extrakty se vyznačují vyšší koncentrací účinných látek na menší množství suché suroviny. Takto zpracované plody jsou využívané v potravinových doplňcích ve formě tablet a kapslí.


Použití:
Rakytník se užívá při zánětlivých a infekčních onemocněních, v období rekonvalescence (zotavování po nemoci) a pro celkové posílení organismu a zvýšení imunity, zvláště na jaře a na podzim. Rakytník také přispívá k léčbě žaludečních vředů, hojí sliznice průdušek a plic, zlepšuje krevní oběh a také prospívá kloubům či působí preventivně proti skleróze. Rakytník je možné užívat při žaludečních vředech, chorobách tlustého střeva, zánětlivých stavech trávicí trubice, při průjmech nebo při onemocnění krevního oběhu, při poškození sliznic po chemoterapii a pro zvýšení celkové odolnosti organismu. Velmi často je Rakytník řešetlákový podávaný dětem pro zvýšení odolnosti organismu proti dětským chorobám.


Fytoterapie:

Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně zvolené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou hmotnost, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).


Zde můžete zakoupit produkty s obsahem extraktu Rakytníku řešetlákového

ViNaturae ©2011