HERBÁŘ
Chřest hroznovitý (Šatavari)
Latinsky: Asparagus racemosus


satavari_asparagus.jpg


Popis:
Asparagus racemosus (Šatavari) je keř rostoucí do výšky až 3 m. Obsahuje účinné saponiny, alkaloidy, bílkoviny, škroby, třísloviny, slizy, vanilin, coniferin a diosgenin. Obsah a typ saponinů se liší podle geografického výskytu rostliny. Steroidní saponin shatavarin je primárním glykosidem. Obsahuje tři molekuly glukózy a jednu molekulu rhamnozy vázané na sarsasapogenin.Klinické studie:Extrakt kořene Šatavari vykázal v klinické studii značný antibakteriální účinek proti Escherichia coli, Shigella dysenteriae, S. sonnei, S. flexneri, Vibrio cholerae, Salmonella typhi, S. typhimurium, Pseudomonas putida, Bacillus subtilis a Staphylococcus aureus.

Použití:
Šatavari pochází z tradiční ajurvédské medicíny a je využíváno při dyspepsiích a jako laktagogum. Velmi oblíbené je Šatavari u žen ve věku nad 50 let, jelikož zmírňuje příznaky klimakteria (zvláště pak návaly a noční pocení). Vhodná je kombinace Šatavari s extraktem Anděliky čínské.
 

Odborná literatura uvádí:
- Pomáhá navozovat hormonální rovnováhu.
- Upravuje menstruační cyklus.- Normalizuje hladinu estrogenů.
- Pozitivně působí u žen, které mají premenstruační a menstruační potíže (podrážděnost, zadržování tekutin, křeče).
- Příznivě ovlivňuje průběh menopauzy (návaly horka, nespavost, úzkosti).
- U kojících matek podporuje tvorbu mléka.
- Příznivě ovlivňuje poporodní deprese.
- Pozitivně ovlivňuje zažívací trakt, a to u průjmu, syndromu dráždivého tračníku či pálení žáhy.


FYTOTERAPIE
Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně zvolené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou hmotnost, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).


Zde můžete zakoupit produkty s obsahem Chřestu hroznovitého


ViNaturae ©2011