HERBÁŘ
Šišák bajkalský  (Scutellaria baicalensis)

sisak_bajkalsky.jpg



Popis:
Šišák bajkalský patří do čeledi rostlin Lamiaceae - hluchavkovité.  Je to trvalka s vřetenovitým, masitým kořenem, na povrchu hnědým a uvnitř žlutým. Stonek je vzpřímený, polopoléhavý, rozvětvený, řídce a krátce chlupatý. Dorůstá do výšky půl metru. Listy má vstřícné, přisedlé, kopinaté, jasně zelené. Květy tvoří vrcholovitá hroznovitá květenství. Korunu mají dvoupyskou s dlouhou trubkou a modře až modrofialově zbarvenou. Plodem jsou tvrdky, obsahujících drobná, kuželovitě zploštělá, černá semínka. Šišák pochází ze Zabajkalí, kde roste na suchých, kamenitých, štěrkovitých svazích, na přímém slunci i v polostínu. V našich podmínkách je šišák výhradně pěstovaná rostlina. Vyžaduje polostín, sušší, drenážní půdu, poroste i na přímém slunci. Pro využití rostliny v tradiční přírodní medicíně se sklízí a suší kořeny.

Použití:
Bylina obsahuje flavonoidy, baicallin, glykosid scutellarin, steroidní saponiny, třísloviny, pryskyřice, minerální látky a organické kyseliny. Bylina byla užívána především pro snižování krevního tlaku, kde vykazovala spolehlivé účinky. Dále byla užívána jako sedativum při neuróze. Šišák má také účinky protikřečové a především protialergické. Snižuje teplotu a působí žlučopudně a močopudně. Tlumí arytmie a fybrilace srdeční, je velmi účinným antirevmatikem. Velmi oblíbeným a užitečným "elixírem" byl Šišák bajkalský při přepracovanosti. Podávaný horký čaj z kořene působí velmi rychle a vyvolává značné pocení. Dnes jsou vyráběné různé druhy extraktů, ať už jsou to tinktury nebo velmi účinné standardizované práškové extrakty. Obvyklá délka kůry se pohybuje okolo 6 týdnů. Kúru lze opakovat po desetidenní přestávce. Pokud se bylina užívá jako hypnotikum, prostředek pro zlepšení spánku, aplikují se jednorázově vyšší dávky než při dlouhodobé kůře, a to těsně před spaním.  Do směsí se Šišákem jsou ideální Srdečník, Kozlík, Chmel a Máta jako kardiakum, Meduňka, Sporýš, Melisa, Třezalka, Vřes a Květ petrklíče jako sedativum, Hloh, Jmelí a Meduňka jako hypotensivum, Maralí kořen, Ženšen, Eleuterokok,Rakytník, Schizandra a květ Měsíčku pro podporu odolnosti psychiky a proti neurastenii, Zlatobýl a Okřehek jako antialergikum. Při omezeném užívání formou fyto kůr se neprojevují výraznější nežádoucí účinky ani nejsou známy kontraindikace.  Šišák také snižuje hladinu krevního LDL cholesterolu. Používá se také v rekonvalescenci při poinfarktových stavech. Výborná je také v revmatologii. Homeopaticky se využívá nať Šišáku vroubkovaného, trhaná v době květu.


FYTOTERAPIE:

Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně volené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou váhu, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).
 


Zde můžete zakoupit produkty obsahující Šišák bajkalský


ViNaturae ©2011