HERBÁŘ
Kakaovník (Theobroma cacao) 


Theobroma cacao

O Theobroma cacao:
Theobromin je hořký alkaloid kakaovníku pravého. Právě tento alkaloid a fenyletylamin je zodpovědný za efekt dobré nálady, který lidé vyhledávají v čokoládě.  Theobromin je také přítomný v  čaji, kolovém ořechu, acai bobulích nebo guaraně. Jméno theobroma je složeno ze dvou řeckých slov "Theo" (Bůh) a "brosi" (pokrm). Theobroma nemá nic společného s bromem, jak se může zdát, a také žádný brom neobsahuje. Extrakt kakaovníku má vysoký obsah flavonoidů, což má příznivý vliv na snižování hladiny LDL ("špatného") cholesterolu. Oproti jiným zdrojům, jako je zelený čaj, víno nebo cibule je obsah flavonoidů mnohem vyšší, což dokázaly i věděcké výzkumy uskutečněné v Penn State pod vedením Dr. Penny Kris-Ethertona. Oxidace LDL cholesterolu hraje důležitou roli v rozvoji aterosklerózy a kornatění tepen. Zvýšení odolnosti LDL vůči oxidaci může zpozdit rozvoj nebo zmírnit průběh kardiovaskulárních onemocnění. Právě obsažené flavonoidy v kakaovém extraktu se podílí na inhibici oxidace LDL cholesterolu až o 8%.

Prevence trombózy a hemostázy:
Pravidelné užívání může zabránit tvorbě krevních sraženin, které způsobují infarkt myokardu nebo fatální mozkovou mrtvici. Polyfenoly jsou sloučeniny flavonoidů. Jejich antioxidační účinky pomáhají buňkám odolávat poškozením vyvolávaným volnými kyslíkovými radikály, což hraje důležitou roli při snižování rizika onemocnění, jako jsou např. srdeční choroby či rakovina. Aby mohlo být reálně dosaženo uvedených pozitivních účinků z konzumace kakaa, musel by dospělý člověk denně požít několik tabulek čokolády, což by zřejmě nepřinášelo příliš uspokojivé výsledky, jelikož sama čokoláda je bohatým zdrojem tuku. Stejně tak pravidelná konzumace suchého kakaového prášku v množství 10 - 30g denně není příliš lákavé potěšení ani pro opravdového čokoládového gurmána. Pro účely prevence či terapie se proto jeví jako nejschůdnější řešení užívání kakaa a v něm obsažených bioaktivních látek pomocí kakaových extraktů, které se vyrábějí v různých koncentracích.

Theobromnin:
Theobrominu je připisováno mnoho příznivých účinků, počínaje zlepšením nálady, uklidnění nervů, povzbuzením mysli až po údajné afrodisiakální působení na ženy. V moderní medicíně je Theobromin užíván jako vazodilatační prostředek (pro zvýšení průtoku krve), diuretikum, a také jako srdeční tonikum. Povzbuzující vlastnosti theobrominu jsou využívány zvláště v přípravcích na hubnutí (extrakt zeleného čaje, extrakt kakaa nebo také guarana). Kromě toho se jeví využití theobrominu jako velmi nadějné v oblasti prevence rakoviny a při léčbě astmatu.


FYTOTERAPIE:

Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně volené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou váhu, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).


Zde můžete zakoupit produkty s obsahem Theobroma cacao



ViNaturae ©2011