HERBÁŘ
Hypericum perforatum (Třezalka tečkovaná)


Třezalka tečkovaná

O Třezalce:

Třezalka tečkovaná má užití v lidovém bylinném léčitelství hlubokou tradici. Léčivá sláva třezalky sahá až do starého Řecka. Dokonce i středověký reformátor medicíny Paracelsus prohlašuje Třezalku za nejlepší lék světa. Třezalka má zářivě žluté květy, které zdobí stráně a louky pozdního léta. Dříve byla považována za kouzelnou bylinu. Její použití je široké, jelikož svým komplexem účinných bioaktivních látek dokáže působit na celé spektrum zdravotních obtíží. Hlavní účinnou látkou je červené barvivo Hypericin, též nazývané jako krev svatého Jana. I přes svoji hlubokou tradici užívání v lidovém léčitelství je stále předmětem vědeckého zkoumání, protože účinky všech objevených obsažených látek, a jejich vzájemná kombinace, nejsou zcela odhaleny. Řada vědeckých studií však ukazuje, že Třezalka má protivirové, baktericidní, protiplísňové a protizánětové vlastnosti. Další obsažené účinné látky jsou xanthrony a flavonoidy.

Využití v terapii:
Třezalka ve smyslu bylinkářském čistí krev, podporuje látkovou výměnu, působí jako antibiotikum se silnými protizánětlivým účinkem. Nejčastěji se užívá jako čajový nálev. Je doporučovaný při léčbě žaludku a dvanáctníku, zánětech, vředové chorobě, žaludeční neuróze a při zažívacích obtížích, nedokonalém trávení, nechutenství a nevolnosti od žaludku. Třezalka obsahuje celý komplex látek, které příznivě ovlivňují naši nervovou soustavu, tlumí strach, napětí a nervozitu, pomáhá při neurózách a nespavosti. Dalšími oblastmi pro terapeutické užití třezalky jsou nemoci jater a žlučníku, velké množství žaludeční kyseliny, poruchy močových cest a ledvin. Třezalka je také užívána při srdečních nemocech, zvláště chronických. Zlepšuje krevní oběh až do úrovně krevních vlásečnic. Je také obsažena v čajových bylinných směsích na zmírňování příznaků menstruačních poruch a problémů v klimakteriu. Čaj z třezalky je také velmi dobrý na nervy. Uklidňuje, má příznivý vliv na psychiku, pomáhá zbavovat úzkostných a depresivních stavů, zbavuje pocitů marnosti a ztráty motivace. Toho využívají někteří výrobci potravinových dopňků, a tak kromě tradičních sypaných čajů lze zakoupit i třezalkové tablety nebo dražé. O jejich účinnosti v doporučených dávkách lze dosti často pochybovat, poněvadž jen vzácně je na těchto doplňcích stavy uveden skutečný obsah Hypericinu na jednu tabletu nebo dražé. Obecně je vždy nutné zaručit užití hraničního účinného množství bioaktivní látky, a to je vždy závislé na citlivosti a toleranci. Ta může být u každého jedince odlišná. Pokud chcete mít záruku účinku, je stále vhodnější příprava čajových nálevů nebo užívání třezalkových lihových tinktur, olejových kapek či suchých vážených extraktů. My nabízíme standardizovaný suchý extrakt s přesně deklarovaným obsahem Hypericinu dle doloženého certifikátu analýzy. Výhodou suchých bylinných extraktů je zaručeně stejné množství účinných látek v dané vážené jednotce, snadná skladovatelnost, pohodlná manipulace a komfort užívání bez časově, prostorově a energeticky náročné přípravy čajových nálevů (po navážení extraktu lze ihned rozpustit v jakémkoliv nápoji nebo užít jako "špetku" na lžičce a zapít tekutinou, užívání separovaných dávek čistého extraktu bez pomocných přísad v kapslích atd.).


Třezalka jako lék první volby při lehkých depresích:
Mnoho lidí trpí lehkými depresivními stavy především v podzimním a zimním období. Ty jsou u citlivých jedinců způsobené především nedostatkem světla a slunečního záření. Takové stavy se projevují dlouhodobou skleslostí, bezdůvodně přetrvávající špatnou náladou, celkovým pocitem únavy, deficitem radosti, ztrátou motivace a pocity marnosti. Při tomto typu lehčí deprese se třezalka ukázala jako účinný pomocník. Je dostupná bez lékařského předpisu a přitom velmi účinná. Hypericin a xanthrony obsahují monoaminoxidázu, která zamezuje narušení a rozpadu neurotrasmiterů. Působí blahodárně na metabolismus serotoninu, čímž příznivě ovlivňuje mozkové funkce.


POZOR:
Užívání třezalky se nesmí kombinovat s antidepresivy typu SSRI, aby nedocházelo k vzájemnému ovlivňování účinků. Užíváte-li pravidelně antidepresiva typu SSRI nebo jiné předepsané léky, třezalku souběžně s těmito léky bez předchozí porady s ošetřujícím lékařem neužívejte. 


Nežádoucí účinky:
Zvýšené opatrnost při užívání třezalky tečkované by si měli dát především pyloví alergici a lidé s těžší formou cukrovky. Hypericin způsobuje zvýšenou fotosenzitivitu kůže, proto se při dlouhodobém užívání vyhýbejte dlouhým pobytům na přímém slunci, opalování nebo soláriím. Ta se projevuje podrážděním pokožky, zčervenáním, svěděním a případně i vyrážkou. Rovněž může ovlivňovat metabolismus řady léčiv a tak negativně zasáhnout to terapie mnoha nemocí - viz antidepresiva SSRI a jiné léky.


FYTOTERAPIE:
Při užívání Třezalky na úzkostné poruchy je třeba dodržet každodenní pravidelnost užívání efektivních dávek. Vhodný je k tomu standardizovaný práškový extrakt nebo koncentrovaná lihová tinktura. Běžně prodávané doplňky stravy totiž nemají potřebnou a dostatečnou potenci v jedné tabletě a u doporučených dávek pro užívání, které výrobci deklarují na obalu, pak často vzniká reálný dojem, že Třezalka tečkovaná na úzkostné potíže nefunguje. Třezalka funguje velmi dobře, ale je potřeba zvolit efektivní denní dávkování. Účinky výrazného zlepšení psychického stavu se při pravidelném užívání efektivních dávek se zpravidla dostavují do 7 dnů. Třezalka tečkovaná by se neměla užívat dlohodobě. Jedna terapie Třezalkou by neměla být delší jak 8 týdnů.


Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně volené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou váhu, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).


Zde můžete zakoupit produkty obsahující Třezalku tečkovanou


ViNaturae ©2011