HERBÁŘ

Andělika čínská (Angelicae chinensis, Angelica sinensis)

Angelicae sinensis

Odborná literatura uvádí:
Podobně jako evropská Andělika lékařská (Archangelica oficinalis) obsahuje především v kořeni řadu cenných léčivých látek. Andělika čínská se používala již v 6. století př. n.l. především v Číně a Japonsku zejména při léčbě ženských onemocnění, léčení menstruačních a klimakterických potíží. Předpokládá se, že upravuje nepravidelný cyklus krvácení, zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu (PMS), zmenšuje menstruační bolesti a snižuje frekvenci návalů u žen v přechodu. Pravděpodobně také zmírňuje suchost vaginální sliznice v menopauze.  Existují dvě teorie, jakým způsobem andělika působí. Někteří fytoterapeuti se domnívají, že obsahuje rostlinné estrogeny (fytoestrogeny), které jsou slabší než estrogeny vytvářené v těle, ale vytvářejí chemické vazby s receptory estrogenů v lidských buňkách. Fytoestrogeny dokážou účinně obnovit hormonální rovnováhu, například mohou zabránit návalům v období přechodu vyrovnáním snížené hladiny estrogenů. Jiní odborníci připisují účinek čínské anděliky velkému množství kumarinů, které rovněž obsahuje. Tato skupina přírodních chemických látek rozšiřuje krevní cévy, zvyšuje průtok krve v děloze i jiných orgánech a stimuluje centrální nervový systém. Zdá se, že kumariny zmírňují záněty a svalové křeče, což může přispívat ke schopnosti anděliky tišit bolesti.

Informace z odborných zdrojů::
I když se čínská andělika neužívá cíleně ke snižování krevního tlaku, tento účinek má také, protože rozšířením cév usnadňuje činnost srdeční pumpy a zlepšuje periferní krevní oběh. Dále je možné užívat při potížích se zážíváním, trávením a nechutenstvím. Upravuje bolestivé křeče trávicího ústrojí. Bylina má zklidňující účinky, napomáhá při předrážděnosti, úzkosti a nespavosti.

Andělika čínská může mít mírně projímavé účinky. Pokud ji užíváte, chraňte se před sluncem, protože kořen obsahuje látky zvané psoraleny, které mohou u některých lidí vyvolat zvýšenou citlivost na sluneční záření. Andělika se nemá používat v těhotenství a při kojení. Při antikoagulační léčbě je nutné poradit se s lékařem, zda můžete-li anděliku užívat. Andělika může vyvolat menstruační krvácení a zvýšit kožní citlivost na slunění. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání se svým lékařem. Anděliku čínskou nesmí užívat lidé, kteří mají potíže s srážlivostí krve a užívají léky, které srážlivost krve ovlivňují, např. Warfarin a jiné. Patří mezi rostliny ovlivňující účinek a toxicitu Warfarinu (má inhibiční účinek na shlukování krevních destiček).FYTOTERAPIE:
Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně zvolené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou hmotnost, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).

Zde můžete zakoupit produkty s obsahem Anděliky čínské

ViNaturae ©2011