HERBÁŘ
Griffonia simplicifolia

griffonia-5-htp.jpg

Odborné zdroje uvádějí:

Semena africké rostliny Griffonia simplicifolia jsou bohaté na obsah významného 5-hydroxytryptofanu (5-HTP), který se v metabolických procesech lidského organismu podílí na tvorbu serotoninu (je to prekurzor serotoninu). Ten působí na zlepšení nálady, potlačení stavů úzkosti, zmírňuje návaly horka, pomáhá při poruchách pozornosti a podílí se na celkovém zlepšení usínání a spánku. Esenciální aminokyselina 5-HTP je obsažena i v některých potravinách, ovoci či pochutinách a jejich konzumací ji tak získáváme zcela přirozeně do těla. Pokud je náš jídelníček o tyto produkty ochuzen, může dojít k chronickému nedostatku 5-HTP, což může mít za následek právě výše zmiňované příznaky deficitu serotoninu. Stejně tak ale může mít nadměrná konzumace potravin či doplňků s 5-HTP nežádoucí účinky. Jde především o serotoninový syndrom, ke kterému může dojít, pokud je užívání 5-HTP v nadměrných dávkách a kombinováno s jinými bylinnými přípravky, doplňky stravy, některými potravinami nebo léky. Zvláštní opatrnosti je nutné dbát v kombinaci s inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). To jsou převážně léky na deprese druhé generace. Z bylinných produktů by se Griffonia simplicifolia neměla nikdy kombinovat s Třezalkou tečkovanou a Kannou (Sceletium tortuosum).

Účinek 5-HTP je často patrný již velmi brzo. Někdy již první den po první aplikaci. V jiných případech se účinek dostavuje až při opakovaných podání. Účinek 5-HTP zvyšuje současné podávání vitamínu B1 (thiaminu) a vitamínu B3 (niacinu). Vhodný je také B-Komplex..


Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně zvolené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou hmotnost, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace.


Zde můžete zakoupit produkty s obsahem Griffonia simplicifolia


ViNaturae ©2011