HERBÁŘ

Hoodia gordonii (komplex P57)

 Hoodia gordonii

Odborné zdroje uvádějí:
Hoodia gordonii patří do čeledi toješťovitých (brčálovitých) a roste převážně v poušti Kalahari na území Namibie a na severu Jihoafrické republiky. Je nenáročná a nevadí jí vyšší teploty a suché půdy. V pouštních podmínkách dokáže přežít i celý rok bez srážek. Na vhodném stanovišti může růst několik desítek let a dosahuje pak velikosti přes jeden metr. Nejprve vytváří jeden výhon, později se bohatě větví a v dospělosti může vážit desítky kilogramů. Vzhledem Hoodia gordonii připomíná pryšce. Její květy jsou světle a tmavě fialové či lososové, tvarem podobné květům petunií. Rostlina je ve volné přírodě chráněná a patří mezi ohrožené druhy.

Historie Hoodia gordonii:
Účinek hoodie znali domorodí lovci z kmene San již od nepaměti. Během delších výprav konzumovali malé kousky zázračné rostliny, a pak už nepotřebovali celý den jíst ani pít. Ve vyprahlé poušti to byl velmi užitečný trik, jak oklamat tělo. Evropané se s ním seznámili teprve v šedesátých letech minulého století. Jihoafričtí vojáci si při potlačování národně osvobozeneckého boje v Namibii všimli, že jejich stopaři z kmene San vydrželi celý den bez jídla. Viděli, že jen žvýkají části nějaké rostliny.

Výzkum Hoodia gordonii:
Výzkumu rostliny se ujali jihoafričtí vědci. Po několika letech intenzívního výzkumu ohlásila jihoafrická Rada pro vědecký a průmyslový výzkum (CSIR), že izolovali z Hoodie komplex bioaktivních látek, který nazvali P57. Efektem je potlačení hladu. Mechanismus účinku P57 v mozku je popisován jako imitace stavu nasycení a stavu plného žaludku. Na svůj objev získala v roce 1998 patent a licenci na jeho využití poskytla zahraničním zájemcům. Vývoj nového prostředku na hubnutí vyšel vstříc požadavkům trhu a dnes jsou již k dostání desítky preparátů s obsahem Hoodie. Dosavadní výsledky klinických studií ohledně toxicity a vedlejších účinků jsou více než slibné. V USA a jinde ve světě je Hoodia gordonii již běžně v prodeji jako potravinový doplněk. V EU je Hoodia prozatím k dostání pouze jako léčivá bylina na poli surovin pro tradiční přírodní medicínu. Hoodia gordonii může také pomoci při odvykání kouření, kde jak známo, je cigareta často nahrazována pochutinami, které pak často přináší přírůstek na váze. 


Tinktura z Hoodia gordonii: 

Hoodia gordonii je také užívána pro výrobu transdermálních náplastí nebo sprejů. Výchozí surovinou pro tyto produkty je tinktura. Macerací suroviny v alkoholu, vodě a propylenglykolu je vytvořen kapalný koncentrovaný výtažek, který je napouštěný do polštářků kontaktních náplastí, které se aplikují na kůži, a tak dochází k postupnému vstřebávání bioaktivních složek a jejich dlouhodobému působení. Bylinné tinktury jsou ve fytoterapii velmi často užívané také ve formě kapek nebo sprejů. Aplikace tinktury je individuální (spreje se aplikují přímo na kůži, na kontaktní náplast nebo pod jazyk atd.). Pokud se tinktura užívá pro výrobu transdermálních náplastí, pak se polštářek kontaktní náplasti o velikosti 3 x 4 cm napustí přiměřeným množstvím tinktury a aplikuje na kůži. Náplasti se nejčastěji umisťují na paže nebo na bederní část zad. Obecně jsou vhodná ta místa na těle, kde se člověk příliš nepotí a kde není vyvinuté ochlupení. Aplikace náplasti se provádí nejlépe ráno před jídlem. Po vstřebání a vysušení polštářku lze náplast během dne 1x až 2x obnovit novým nástřikem nebo zcela vyměnit za novou. Tinktury užívané jako kapky nebo ve formě sprejů se aplikují zpravidla pod jazyk a nechávají vstřebat. Množství tinktury je od 2ml  do 4 ml v jednom podání 15 - 30 minut před jídlem. Frekvence aplikace jsou individuální a podle potřeby. Neměly být častější jak 3x denně. Tinktury s obsahem alkoholu nejsou vhodné pro řidiče. Tinktury s obsahem propylenglykolu nejsou vhodné pro osoby citlivé na propylenglykol a alergiky.

Účinnost glykosidu P57 obsaženého v Hoodia gordonii je u každého individuální. Zvlášť pokud jde o jednorázové dávky. Někomu může postačovat dávka 500mg - 700mg sušiny v jednom podání, někdo může účinek pociťovat až od dávek 1 - 1,5 gramu v jednom podání. Pokud není účinnost u doporučených dávek 500mg - 700mg do tří dnů vůbec patrná, pak je možné jednorázové dávky navýšit.  Účinek Hoodia gordonii je popisovaný jako pocit nasycení nebo pocit plnosti po menších porcích jídla, než bylo před užíváním Hoodie obvyklé.  Při pravidelné aplikaci se účinek dostaví, jen je třeba trpělivost, pravidelnost a vyzkoušet si vhodné množství pro efektivní a účinné jednorázové dávky. 

Zde můžete zakoupit produkty s obsahem Hoodia gordonii


ViNaturae ©2011