HERBÁŘ

Piper methysticum (Yangona, Kava Kava, Kawa, Pepřovník opojný)

kava kava

Odborné zdroje uvádějí:
Kava je bylina původem z ostrovů v jižním Pacifiku. Látky převzaté z kořene byly použity v některých kulturách ke zbavování stresu, úzkosti, napětí, nespavosti a na problémy spojené s menopauzou. Z kořene rostliny byly při vědeckých studiích izolovány a zkoumány účinné látky souhrně nazvané kavalactony, které jsou poměrně zastoupeny těmito alkaloidy: kawain, methysticin, yangonin, dihydrokawain, dihydomethysicin a yongonin. Všechny tyto kavalactony jsou fyziologicky aktivní a mají účinek na centrální nervový systém.

Kulturní dědictví a místní zvyklosti:

Z kořene Pepřovníku se v Jižním Pacifiku připravují tradiční ceremoniální nápoje. Jeden z receptů na tento ceremoniální nápoj pro 3 osoby od obyvatel Havajských ostrovů je následující. Do koktejlového mixéru nalijeme 1 litr vlažné vody do které nasypeme  5 - 6 vrchovatých polévkových lžíc (asi 30 - 35g) rozemletého kořene. Tuto směs necháme na 30 sekund rozmixovat. Poté do rozmixované směsi vložíme dva až tři malé stroužky čerstvého zázvoru (komu nechutná zázvor, může užít kokosový krém, banánové granko nebo jiné dochucovadlo). Dále přidáme 0,5 dcl (jeden panák) 30% smetany. Pro homogenní konzistenci nápoje je dobré spolu se smetanou přidat vhodný emulgátor (není však podmínkou). Výborně pro tento účel poslouží granulovaný sojový lecitin - pro 1 litr nápoje postačuje 10g sójového lecitinu. Opět necháme směs asi 1 minutu mixovat a poté  nápoj scedíme přes nylonový pytlík (např. nylonovou dámskou punčochu) a řádně vymačkáme. Drink je možné podávat s ledem a brčkem. Podle chuti je možné dosladit medem nebo cukrem. Nápoj má jemnou zemitou chuť s anestetickým účinkem na sliznici v ústech.

Využití ve fytoterapii:
Kava Kava, neboli Pepřovník opojný pomáhá při nespavosti, úzkostech, od svalového napětí nohou a zad, od křečí a mírní lehké bolesti. Kava Kava je po celém světě užívána jako přírodní sedativum a při problémech s nespavostí. V přírodním léčitelství lidé používali Kavu kavu jako prostředek proti úzkosti, pocitům nadměrného stresu, při nervovém podráždění, vnitřním a svalovém napětí a při nespavosti. Kava je velmi efektivní k navození pocitu relaxace, pohody, klidu a spokojenosti. Podporuje hluboký a klidný spánek. Také pomáhá k uvolnění svalového napětí a zmírňování křečí. Je účinná i proti lehkým bolestem. Lidé se žaludečními problémy ji užívají na lehké bolesti místo aspirinu či ibuprofenu. Kava kava přispívá ke svalové relaxaci. 

Popisované účinky z empirických poznatků:
• Mírní bolesti zad a kloubů
• Pomáhá při úzkostech a nespavosti, snižuje pocity stresové zátěže
• Uvolňuje svalové napětí
• Pomáhá ulevit od křečí

Vědecké studie Pepřovníku:
Velký úspěch slaví Kava kava v boji proti akutní úzkosti. Je podobně účinná, jako léky na bázi benzodiazepinů. Zatímco benzodiazepiny mají tendenci podporovat letargii a způsobovat nevratné postižení mentálních funkcí, u rostliny Kava kava bylo prokázáno, že naopak pomáhá zvyšovat koncentraci, zlepšovat paměť a reakční čas u lidí trpících akutními úzkostmi. Substitučně na místo benzodiazepinů užívají na tyto potíže Kavu kavu bez nežádoucích vedlejších účinků. U Pepřovníku bylo klinicky prokázáno, že se jedná o bezpečný prostředek k dosažení stavu uvolnění, bez nežádoucích účinků a nebezpečí návyku nebo poškození zdraví. Stejně tak byly vyvráceny doměnky a teorie o údajné toxicitě a nebezpečnosti obsažených látek na lidské zdraví, pokud není Kava kava užívána v nadměrných dávkách a kombinována s alkoholem či jinými psychofarmaky. Další nedávné farmakologické studie ukazují, že aktivní složky kavalactonů mohou pomoci i při léčbě onemocnění močového a pohlavního ústrojí. Kava též působí jako středně silné diuretikum. Stále se ještě zkoumá, zda může být efektivní při léčbě revmatismu a dny. Zvláštní obezřetnosti by měli dbát lidé s onemocněním jater a lidé užívající jakékoliv léky na předpis. Kava kava sama o sobě má ve fytoterapii dobré výsledky, ovšem musí být užívána v rozumné míře a nesmí být kombinována s alkoholem a psychofarmaky.  

Příklad fytoterapie zde


Zde můžete zakoupit produkty s obsahem Kava Kava

ViNaturae ©2011