HERBÁŘ

Klanopraška čínská (Schisandrae chinensis)

schizandra


Popis:
Schizandra čínská (Schizandra chinensis), jinak také klanopraška čínská patří v tradiční čínské medicíně mezi léčivou rostlinu s velkým významem a léčivým potenciálem. Sušené plody Schisandrae fructus jsou zapsané v oficiálním ruském, čínském a japonském lékopise. Hlavní účinnou látkou rostliny je Schizandrin a Gomisin A. Rostlina začíná být v posledních letech velmi populární v Evropě a také v USA. Má velmi široký léčivý potenciál z něhož jsou nejvýraznější tyto hlavní účinky: Působí jako adaptogen a tonikum srdeční činnosti včetně podpory dýchání. Při dlouhodobém užívání zlepšuje ostrost zraku a citlivost vidění. Zvyšuje oční adaptaci v podmínkách tmy. Účinně pomáhá při regeneraci jaterní tkáně, léčbě poškození jater a ledvin, snižuje bolesti zad, napětí ramen a svalů v oblasti krční páteře. Účinné látky mají vliv na centrální nervovou soustavu, stimulují kardiovaskulární systém a dýchací centrum, rozšiřuji periferní cévy a při dlouhodobém užívání zlepšují ostrost zraku. Jsou také účinné při léčbě astenie, depresivních stavů a normalizují krevní tlak. Schizandra bývá užívána také k léčbě impotence, ledvinových chorob, hypoglykémie, posiluje činnost srdce a dělohy. Ochraňuje játra a podporuje normální jaterní funkce včetně produkce žluči, napomáhá odbourávání toxinů a zvyšování průtoku krve. Používá se také při bolestech svalů v oblasti ramenních kloubů a krční páteře, dále pak při nervovém vyčerpání, diabetu (snižuje cukr), vodnatelnosti, nočním pocení a astmatu.


Výzkum:
Adaptogenní účinky
Stimulační efekt byliny je patrný zejména při únavě. Zlepšuje činnost svalové práce, koordinaci pohybů a odstraňuje pocity únavy. Vysoké dávky mohou vyvolat silnou excitaci nebo naopak silný útlum.

Antioxidační účinky
Obsahové látky plodů Schizandry mají prokazatelné antioxidační účinky. Je také prokázán útlum lipidové peroxidace v membránách buněk a zlepšení schopnosti organizmu eliminovat aktivní kyslíkové radikály zvýšením aktivity SOD a katalázy. Schizandrin působí jako tzv. „zhášeč“ volných kyslíkových radikálů produkovaných polymorfonukleárními leukocyty (účinnější než vitamín E). Antioxidační účinky působící preventivně proti lipidové peroxidaci a pro zlepšení funkčního stavu artérií jsou rovněž prokázány.

Účinky na játra
Schizandra zvýšením antioxidačních a detoxikačních procesů organizmu pomáhá ke zlepšení funkčního stavu jaterní tkáně a její obnově. Extrakt z plodů zvyšuje kapacitu jaterního antioxidačně-detoxikačního systému. Schizandrin je účinné hepatoprotektivum, které významně normalizuje jaterní funkce a má minimální vedlejší účinky.

Chemoprotektivní účinek
Řada cytostatik v chemoterapiích při léčbě rakoviny vykazuje kardiotoxický účinek. Současná aplikace schizandrinu snižuje jejich kardiotoxicitu. Rovněž tak při jiných léčbách, kdy byly podávány léky zhoršující funkci ledvin, vykazuje velmi dobrý účinek další obsažená účinná látka, kterou je Gomisin A.

Vliv na kardiovaskulární systém
Bylo zjištěno, že extrakty Schizandry prokazatelně stimulují krevní oběh a součastně zlepšují pufrovací vlastnosti krve.

Neurotropní aktivita
Výsledky dalších studií dokazují schopnost extraktů potlačovat projevy neuróz. V psychiatrii byly testovány indikace při astenických a astenicko-depresivních stavech různé etiologie. Extrakty Schizandry účinkovaly jako výborný stimulans bez vedlejších negativních účinků. Naproti tomu u depresivně-hypochondrických stavů, schizofrenie a psychopatie se účinek nedostavil. Schizandrin ovlivňuje činnost CNS především působením na dopaminergní systém. Ze studií vyplývá, že se jedná o zvýšení metabolického obratu dopaminu, bez přímého ovlivnění dopaminových receptorů.

Vliv na dýchací systém
U Gomisinu A byl zjištěn antitusický účinek na dráždivý kašel. To potvrzující již dávné zkušenosti japonského lidového léčitelství.

Protizánětlivý účinek
Řada lignanů Schizandry má schopnost působit protizánětlivě. Schizandrin a Gomisin A, H, J a N vykazují antipyretické účinky. Analgetické účinky byly zjištěny u Gomisinu A a Schizandrinu.

Antihypertenzivní aktivita
Gomisiny H, J, N a G účinkovaly jako antagonisté vápníkového kanálu a mají tak schopnost snižovat patologicky zvýšený krevní tlak.

Myorelaxační působení
Gomisin A a Schizandrin působí ve vyšších dávkách myorelaxačně, takže uvolňují napětí svalů v horní části páteře.

FYTOTERAPIE:

S extraktem 4:1:
Celospektrální extrakt 4:1 Schizandry čínské je efektivní při pravidelném podávání 1x až 2x denně v množství 500 - 1000 mg extraktu (cca 800mg je jedna zarovnaná čajová lžička). Doba pravidelného užívání pro celkovou regeneraci organismu, regeneraci jaterní tkáně a zlepšení ostrosti zraku by měla být alespoň 120 dnů.

S extraktem (5% Schisandrin):
Standardizovaný extrakt je efektivní při pravidelném podávání 1x až 2x denně v množství 400 - 600 mg. K dávkování je možné použít kapsle vel. 0 (400mg) nebo vel. 00 (600mg) popř. dávkovací odměrku. Doba pravidelného užívání pro celkovou regeneraci organismu, regeneraci jaterní tkáně a zlepšení ostrosti zraku by měla být alespoň 120 dnů.


Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně volené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou váhu, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců). 

Zde je můžete zakoupit produkty s obsahem Klanoprašky čínské

ViNaturae ©2011