HERBÁŘ
Muira puama (Ptychopetalum olacoides)


Muira puama
Popis:
Muira puama pochází z brazilské Amazonie. Rostlina vyžaduje tropické klima a dostatek vlhkosti, která ji velmi prospívá v růstu.Muira puama je strom, který dorůstá do výšky 5 metrů a vytváří malé, bílé, jasmínově vonící květy.Využívá se převážně kůra a kořen ze stromu Muira puama.

Historie užívání:
Muira puama je tradičně používán kmeny v Brazílii a okolí Jižní Ameriky. Pro své účinky je celosvětově populární, i když zatím není zcela vědecky prozkoumána. Domorodé kmeny kůru i kořeny používají jako afrodiziakum nebo k léčbě impotence. Jako způsob užití volí žvýkání nařezaných kořenů, stonků nebo částí kůry stromu.V evropě je nejčastější způsob užívání ve formě čajových nálevů nebo kapek - koncentrovaného lihového extraktu, který je v naší nabídce. Muira puama je také používána jako nervové tonikum proti stresu a depresím. Pomáhá k celkové regeneraci nervové soustavy a dokáže tak zmírňovat somatizované bolesti vycházející z psychických potíží nebo nervového vyčerpání. Některé amazonské kmeny používali tuto léčivou bylinku k léčbě úplavice a revmatismu. Dlouhodobou extrakcí kůry nebo kořenu v oleji vyráběli mazání, které pak aplikovali lokálně k léčbě postižených míst. V Evropě se začala Muira puama šířit až kolem roku 1930. Stala se populárním doplňkem pro léčbu erektilní dysfunkce. Bylo prokázáno, že je v některých případech podobně účinná jako kůra yohimbe, a to bez nežádoucích vedlejších účinků. I když výsledky klinických studií a individuálních výzkumů jsou zatím nejasné, zkušenosti z lidového léčitelství staví Muiru puamu svým potenciálem hlavně jako prostředek k léčbě erektilní dysfunkce u můžů a jako afrodiziakum. Další neméně vyznamnou roli má Muira puama při poruchách zažívacího traktu či zažívacích potíží po jídle. Muira puama má také i povzbuzující účinky a přináší celkový pocit klidu a pohody. Je však nutné vyzkoušet v jaké optimální dávce, jelikož citlivost na obsažené alkaloidy může být u každého člověka jiná. Malá dávka nemusí mít žádný znatelný efekt, naopak příliš velká může způsobit hyperaktivitu, pocit neklidu či narušení spánku. Provedené klinické testy uvádějí ve svých výsledcích, že Muira puama má prokazatelný pozitivní vliv na zlepšování kognitivních funkcí mozku, koncentraci a krátkodobou paměť. Někteří uživatelé rostiny také hovoří, že zmírňuje příznaky přirozeného vypadávání vlasů u mužů. Ženy užívají výtažky z rostiny Muira puama ke zmírňování potíží během menopauzy, nebo ke zmírňování křečí spojených s menstruací. Účinek Muira puama je možné zvýšit vhodnou kombinací s jinými bylinami nebo jejich extrakty. 


FYTOTERAPIE:

S extraktem 10:1:

Množství extraktu 10:1 Muira puama v dávce 600 - 1200mg  1x až 3x denně podle potíží nebo dle potřeby požadovaného účinku. 


Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně zvolené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou hmotnost, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).


Zde můžete zakoupit produkty s obsahem Muira puama


ViNaturae ©2011