HERBÁŘ
Pinus Maritima (Přímořská borovice)


pinus-maritima.jpg
O rostlině:
Pinus maritima nebo jinak přímořská borovice je bohatým zdrojem oligomerních proantocyanidinů (OPC), někdy také obchodně označované jako Pycnogenol. Tento komplex látek se také nachází v borůvkách, brusinkách, grepech, červeném víně, ořechách a jiných druzích ovoce. Borovice Pinus maritima roste v oblasti Biskajského zálivu ve Francii, a to pouze na území o rozloze 4000 čtverečních mil. V lesech s borovicí přímořskou je zakázáno používat jakékoliv pesticidy nebo umělá hnojiva. Kůra této borovice roste vrstvu po vrstvě a zraje více než 30 let. Z toho důvodu jsou sezónní nebo roční výkyvy ve složení extraktu minimální.  OPC je sloučenina obsahující ve velmi koncentrované formě více než 40 bioflavonoidů ze skupiny tzv. proanthocyanidinů s vysokým antioxidačním účinkem. OPC se skládají současně z malých i velkých molekul bioflavonoidů, což umožňuje velkou využitelnost organismem. Malé molekuly jsou totiž schopné snadno pronikat tělními buňkami a zde je uvnitř chránit, zatímco velké molekuly zůstávají v krevním řečišti a působí v celém krevním oběhu na všechny tělní orgány. OPC jsou také efektivním antialergenem, které jsou schopny snížit hladinu histaminu u lidí trpícími sezónními alegiemi. Působí také jako antioxidant v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, v prevenci a terapii křečových žil (varixů). Z hlediska antioxidačního účinku jsou OPC významné především tím, že zneškodňují mimořádně širokou škálu tzv. volných kyslíkových radikálů. Volné radikály jsou nestabilní částice, které jsou v určitém množství pro život nezbytné, např. pro správnou funkci imunitního systému. V nadměrném množství jsou však pro lidský organismus nebezpečné. Jejich přebytek sice sám o sobě žádnou nemoc přímo nevyvolává, ale průběh všech onemocnění zhoršuje. Za zmíňku stojí zejména srdečně-cévní, nádorové a autoimunitní choroby, postižení pohybového aparátu, nemoci jater či slinivky břišní. Volné radikály také urychlují proces stárnutí s čímž souvisí projevy stárnutí kůže, ztráta elasticity a tvorba vrásek. Jedinou známou ochranou proti volným kyslíkovým radikálům jsou právě antioxidanty, které se liší svým složením a účinností.


Výzkum OPC:
OPC působí na organismus i dalšími, neméně významnými účinky. Zlepšuje pružnost cévní stěny a zabraňuje nadměrnému srážení krve v cévách. Výrazně snižuje riziko vzniku srdečního infarktu a cévní mozkové příhody. Nejen, že snižuje vysoce nebezpečnou oxidaci LDL cholesterolu, ale dokonce snižují i ukládání tuků do tukových buněk. Pomáhají při výživě mozkových buněk a tím zlepšuje jejich funkci (především paměť). Bývá doporučován při otocích dolních končetin a při zánětu žil, může pomáhat v preveci zeleného očního zákalu a při delším užívání obecně i ostrosti vidění. V neposlední řadě se podílí na likvidaci buněk pozměněných nádorovým procesem. Snižují alergické reakce organismu, neboť redukují uvolňování histaminů, které jsou za alergickou reakci zodpovědné. Studie provedená v Kalifornii v roce 1999 u 250 sportovců dokonce prokázala schopnost OPC zvýšit výkonnost při fyzické zátěži, což je přikládáno vlastnosti OPC zvýšit cirkulaci krve, odstranit volné kyslíkové radikály z krve a zkrátit dobu regenerace. OPC zvyšují elasticitu kůže, působí proti vráskám, brání vzniku spálenin od slunce, pomáhají při psoriáze, používají se u suché kůže v kosmetických přípravcích.


FYTOTERAPIE:
Obecným doporučením k užívání extraktu přímořské borovice v primární prevenci pro zvyšování imunity je 100 - 300mg  1x až 2x denně současně s jídlem nebo po jídle. Ještě vyšší účinek OPC je dosažen v kombinaci s vitaminem C a extraktem kanadské borůvky (BlueBerry). Zde je možné připravit směs pro kapsle vel. 0 - uvedené hodnoty se týkají množství extraktů pro jednu kapsli:
Extrakt přímořské borovice - 100mg
Extrakt kanadské borůvky - 200mg
Vitamin C - 150mg


Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně volené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou váhu, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).


Zde můžete zakoupit produkty obsahující extrakt kůry Pinus maritima


ViNaturae ©2011