HERBÁŘ

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) 

rhodiola-rosea.jpg

O Rozchodnici:
Rhodiola rosea je vytrvalá rostlina, která roste na písečných, skalnatých, studených a v suchých půdách ve vyšších polohách na Dálném východě, v Karpatech, ale také v horách západní, střední i jižní Evropy, v Malé Asii a v Mongolsku.. Rhodiola rosea má tlusté a masité oddenky zlatavé barvy (odtud i název “zlatý kořen”), které mohou dosáhnout hmotnosti až 0,9 kg. Léčivé užití kořene Rozchodnice růžové se datuje od roku 77 př. n.l. za řeckého lékaře Dioscoridese. Rozchodnice zvyšuje odolnost proti nemocem, podporuje dlouhověkost, zlepšuje sexuální vitalitu avšak dominantní je její účinek ve zlepšování kognitivních funkcí mozku. První vědecké studie, které potvrzovaly blahodárné působení na mozkové buňky, probíhaly v šedesátých letech 20. století. Od té doby je Rhodiola rosea řazena mezi rostlinná nootropika s významným adaptogenním účinkem.Rhodiola má schopnost zvyšovat efektivitu buněčného energetického metabolismu. Stimuluje produkci adenosintrifosfátu (ATP) a kreatinfosfátu (CT) v mitochondriích. Rhodiola je psychostimulant bez vedlejších negativních účinků na zdraví člověka a bez rizika závislosti . Mezi její další příznivé účinky patří zmírnění příznaků deprese, zvýšení odolnosti organismu před fyzickým vyčerpáním, zkracuje potřebnou regenerační dobu po cvičení nebo tvrdé fyzické práci. Rhodiola velmi výrazně zlepšuje kognitivní schopnosti mozku (paměť, logické myšlení, soustředěnost, abstraktní myšlení, fantazii, kreativitu, vizuální a sluchové vnímání), a to i v případě vyšší stresové zátěže. Tento specifický účinek zvýšení intelektuálního výkonu mozku pomáhá lidem překonávat těžké adaptační období při změně zaměstnání, při učení se novým věcem, při vstřebávání velkého množství nových informací, studentům ve zkouškovém období atd. Bylo také prokázáno, že Rhodiola snižuje koncentraci stresových metabolitů v těle, zejména pak CRF (Corticotropin), který zapřičiňuje sexuální dysfunkce a pocity zvýšené psychické únavy. Zlepšuje a urychluje rekonvalescenci po těžkých chorobách a chirurgických zákrocích, odstraňuje únavu, stimuluje imunitní systém, dlouhodobě zlepšuje paměť, odstraňuje psychickou předrážděnost a tlumí psychogenní bolesti hlavy. Snižuje také hladinu krevního cukru, chrání jaterní parenchym a působí detoxikačně. Zlepšuje sluch, zvláště u lidí vystavených stálému hluku. Rozchodnice je také výborné profylaktikum u zdravých lidí, kteří jsou vystaveni zvýšené psychické zátěži. Kořen Rozchodnice obsahuje 40 - 50% polyfenolů, salidrosid, rosavin, flavonoidy, cinnamyl alkohol a jeho glykosidy, monoterpeny, steriny a další stopové prvky.

Užití v terapii:
Stimulační účinky této rostliny mají pozitivní vliv na astenické stavy po infekčních nemocích, intoxikacích, fyzických a duševních traumatech. Dále je tradován její protihorečnatý účinek, léčení žaludečních a některých gynekologických chorob. Aktivuje funkci štítné žlázy a zvyšuje krevní tlak. V některých zemích je extrakt kořene Rozchodnice užíván pro výrobu tonizujících nealkoholických nápojů. Používá se dále pro zvýšení fyzického výkonu, obranyschopnosti organismu či mentální kapacity. Adaptogen (zvýšení odolnosti proti fyzikálním a chemickým stresorovým faktorům, při psychické zátěži, při prudkých změnách teploty okolního prostředí atd.). Užívá se také ke zvýšení sexuální aktivity, ke snížení depresí a úzkosti.Při onemocnění oběhového systému (arytmie, zvýšená hladina LDL cholesterolu).Působí antimutagenně (může snížit nebezpečí vzniku nádorových onemocnění).Působí preventivně proti nachlazení a chřipce, brání poškození jaterní tkáně a zpomaluje stárnutí. Zlepšuje sluch, posiluje nervový systém, zvyšuje imunitu a zrychluje regeneraci organizmu po zátěži. Použití ve sportu jako součást přípravků sportovní výživy pro vytrvalostní sporty (cyklistika, běh, vzpírání).

FYTOTERAPIE:

S extraktem:

Pro dávkování extraktu Rozchodnice růžové se obecně doporučuje množství  400 - 600mg extraktu 1x až 3x denně. Množství extraktu pro jednu dávku je obvykle dané velikostí kapslí, ve kterých je extrakt naplněn. Pokud máte extrakt ve formě sypkého prášku, pak je možné pro dávkování užít dávkovací odměrku. Pokud je Rozchodnice růžová užívána pro posílení mentálních funkcí v náročném období (zkoušky, adaptace v novém zaměstnání atd.), začíná se s užíváním extraktu alespoň 1 týden před událostí.


Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně volené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou váhu, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců). 

Zde je možné zakoupit produkty s obsahem Rozchodnice růžové

ViNaturae ©2011