HERBÁŘ
Serenoa repens (Saw palmetto)
saw-palmetto.jpg
O rostlině:
Saw Palmetto, neboli Serenoa repens je malá palma dorůstající výšky kolem 2-4 m. Roste v hustých shlucích nebo houštinách na písečných pobřežních nejčastěji podél Atlantiku. Plody Saw Palmetto jsou bohaté na mastné kyseliny a fytosteroly. Výýtažky z plodů se staly předmětem intenzivních výzkumů pro symptomatickou léčbu benigní hyperplazie prostaty. Saw Palmetto užívali Indiáni v tradiční medicíně pro léčbu reprodukčního systému u mužů, ale také u žen. Serenoa ochraňuje prostatu a vaječníky. Pomáhá při hormonálně podmíněném padání vlasů. Účinky Saw Palmetta jsou známé řadu staletí. Extrakt vykazuje mírnou hormonální aktivitu a blokuje tvorbu dihydrotestosteronu (mužského pohlavního hormonu), který přispívá k hypertrofii prostaty. Výzkumy posledních dvou desetiletí prokázaly, že extrakt bobulí Saw Palmetta je bezpečnou a efektivní látkou v boji se symptomy nezhoubného zvětšení prostaty.

Kde může Saw palmetto pomoci?
-> Nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty BPH) – vědecky dokázaný účinek.
-> Zánět prostaty (prostatitis) – podpůrný účinek při léčbě antibiotiky.
-> Padání vlasů – několik studií prokázalo účinek při užívání společně s betasitosterolem.
-> Podpora tvorby spermií a zvýšení sexuální výkonnosti u mužů.


FYTOTERAPIE:
S extraktem:
Obecným doporučením může být dávkování 300mg - 600mg extraktu 1x až 3x denně. Pro dávkování je vhodné extrakt naplnit do kapslí nebo jej užívat pomocí odměrky.Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně zvolené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou hmotnost, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).

Zde můžete zakoupit produkty s obsahem Saw palmetto

ViNaturae ©2011