HERBÁŘ

Škornice šípolistá (Epimedium sagittatum)

 Škornice šípolistá

O Škornici:
Název této rostliny (Horny Goat Weed) přeložený do češtiny může znít legračně, avšak má za sebou pestrou historii užívání v tradiční čínské medicíně. Legendy popisují, že kdysi dávno pastýř koz si náhodou povšimnul, že když jeho kozel spásával tuto rostlinu, stával více aktivní ve svém stádu koz a jeho sexuální chování nabývalo na intenzitě. Tak dal vzniknout jménu Horny Goat Weed. Rostlina má údajně také blahodárný vliv na potíže s ledvinami, klouby, páteří a játry. Nicméně její užívání se mezi lidmi rozšířilo převážně díky efektivním účinkům při léčbě erektilní disfunkce a jako přípravek pro vyvolání kvalitnější erekce u mužů bez dalších negativních vedlejších účinků na organismus, pokud se nejedná o jednorázové nadměrné dávky. Škornice šípolistá by podle některých lékařů, svými účinky, mohla směle konkurovat drahým lékům s účinou látkou Sildenafil citrate (Viagra, Kamagra a další.)

Výzkum:
Bylinný extrakt obsahuje bioaktivní alkaloid icariin, který díky biochemickým procesům v lidském těle zvyšuje propustnost cév a snažší průtok krve do penisu. Dále pak stimuluje tvorbu pohlavních hormonů. To potvrdli italští vědci z univerzity v Miláně, kteří zjistili, že alkaloid icariin obsažený ve Škornici má farmakologicky podobný účinek jako účinná látka obsažená v obecně známém léku na erekci. Icariin ovšem nemá tak selektivní působení, proto je účinek Škornice mnohem jemnější a méně rizikový. 

Užití v prevenci a terapii:
Epimedium je také možné užívat terapeuticky či preventivně v pravidelných dávkách. Tento způsob užívání lze aplikovat při nedostatečném prokrvení končetin, svalové bolestivosti a ztuhlosti, či v terapii k trvalejšímu zlepšení erektilní funkce. Škornice je také vhodná pro kuřáky. Nikotin, který je obsažený v tabáku, stahuje cévní kapiláry a kuřáci tak mohou mít studené končetiny. Působení icariinu pomůže nedokrvené končetiny hezky "prohřát".  Oblíbená je Škornice v bodybuildingu právě kvůli schopnosti zlepšení okysličování svalů.  Lepší prokrvení a okysličení svalů zvyšuje výkon a výdrž při cvičení. Škornice údajně také posiluje játra a ledviny. Používala se také při vysokém tlaku nebo v období přechodu u žen a při věkem ovlivněných problémů s prostatou u mužů.  Dalším zajímavostí je, že Škornice zvyšuje citlivost nervových zakončení v kůži, což může také nepřímo ovlivnit sexuální stimulaci organismu. Je také prokázaný vliv na zvýšení produkce červených krvinek. Bylina způsobuje rozšíření krevních kapilár, což umožňuje zvýšený přítok krve do všech orgánů, včetně pohlavních. Icariin působí i v mozku, čímž zlepšuje jeho prokrvení a při dlouhodobější terapii pomáhá odstranit nedostatečnou mozkovou cirkulaci krve. V tomto si může směle konkurovat s Ginkgo Biloba. Pravidelné užívání Škornice může také posílit imunituní systém. Užívání škornice také snižuje rizika vedlejších účinků při podávání kortikoidů a může být prevencí proti osteoporóze.


Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně volené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou váhu, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).Zde je možné zakoupit produkty s obsahem Škornice šípolisté

ViNaturae ©2011