HERBÁŘ
Tinospora cordifolia (Guduchi)

tinospora_cordifolia.jpg


Popis:
Tinospora cordifolia, známá také pod názvem Guduchi, je travnatá réva rodiny Menispermaceae púvodem z tropických oblastí Indie.Rostlina obvykle roste v listnatých a suchých lesích. Listy jsou srdcovitého tvaru, kůra je krémově bílá až šedá s hlubokými trhlinami. Květy jsou žluté barvy dozrávající v rudé plody s peckami.


Výzkum:
Extrakt z Tinospory byl klinicky zkoumán pro možné využití v medicíně. Jedna studie u 75 pacientů s alergickou rýmou (senná rýma) vykázala významné snížení příznaků v porovnání s placebem.


Guduchi užívané v ayurvédě:
Guduchi je původem z ayurvédské medicíny, kde se užívalo pro posílení organismu. Guduchi údajně omlazuje, posiluje organismus a regeneruje jaterní tkáň. V indické farmakologii je Guduchi považováno za jedno z nejcennějších tonik a omlazujících prostředků. Účinky byliny jsou velmi univerzální a proto je také součástí mnoha směsných čajů a potravinových doplňků. Vhodné kombinace jsou Guduchi s Kurkumolu nebo se Skořicí. Tinospora přispívá ke zlepšení metabolismu, povzbuzení činnost ledvin a jater, podpoře imunity, pomáhá při horečnatých stavech (podobně jako chinin), přispívá k očistě a detoxikaci organismu, pomáhá podpůrně při léčbě kožních nemocí, povzbuzuje zažívání.

FYTOTERAPIE:

Dávkování obecně:
Dávkování v množství a frekvenci je u bylin a extraktů přísně individuální záležitost. Toto je třeba osobně vyzkoušet, načerpat informace z důvěryhodných zdrojů nebo se poradit s odborníkem na daný problém. Byliny a extrakty cíleně užívané v tradiční lidové medicíně nejsou "léčivem" podrobenému klinickému testování se zaručeným žádoucím či nežádoucím účinkem, tak jak jej chápe dnešní západní medicína. Nelze proto zaručit u nesprávně volené fytoterapie žádoucí a očekávaný účinek. Účinné dávky jsou závislé na více faktorech, jako je optimálně volené jednorázové množství byliny nebo extraktu na danou tělesnou váhu, aktuální zdravotní stav či hloubku zdravotních potíží obecně, současné užívání léčiv či jiných bylin nebo potravinových doplňků a vitamínů, stravování, životospráva, životní styl atd. Zlatým pravidlem je, pokud nemáte žádné doporučení od odborníka, že se vždy začíná od menších dávek, které se dle potřeby a účinku zvyšují s frekvencí užívání 1x denně, 2x denně nebo 3x denně. Pro účinnou fytoterapii je rozhodujícím faktorem pravidelnost a dostatečně dlouhá doba aplikace (pohybuje se od 4 týdnů až po několik měsíců).
Zde můžete zakoupit produkty s obsahem Tinospora cordifolia


ViNaturae ©2011