HERBÁŘ
Bujarník johimbe (Pausinystalia yohimbe)

Corynante yohimbe

Odborná literatura uvádí:
Extrakt  kůry stromu Pausinystalia yohimbe obsahuje hlavní alkaloid yohimbin, který je celosvětově nejznámějším a nejvyhledávanějším přírodním afrodisiakem. Rostlinu užívali původní obyvatelé Afriky jako hodnotný magický prostředek při svatbách či jiných rituálních obřadech běžného života. V 19. století byla tato surovina známa a rozšířena takřka po celém světě. V 60. a 70. letech 20. století se yohimbin stal oslavovanou proprietou užívanou při oslavách sexuality. Za předpokladu podnícené apetence bylo u mužů dosahováno snazší a kvalitnější erekce, a dále u mužů i žen vyšší citlivosti k sexuálním podnětům. Kůra či extrakt kůry kromě yohimbinu obsahuje dalších 10 alkaloidů, které afrodisiakální účinek yohimbinu výrazně doplňují a zesilují. Hlavní aktivní složkou kůry stromu je alkaloid yohimbin,  jehož obsah je v organické rozemleté kůře asi 1%. 


Zahraniční zdroje o Yohimbe:
Yohimbe je rostlina původem z Jižní Afriky a je všeobecně známá pro své afrodiziakální vlastnosti. Extrakt se vyrábí z vnitřní kúry stromu Pausinystalia yohimbe, nebo také Corynanthe yohimbe. Po staletí byla užívána čistá rozemletá kúra jako tonikum pro posílení sexuální touhy a rozkoše. Původní kmeny západní Afriky Yohimbe užívali také k léčbě horečky, kašle a malomocenství. V devatenáctém století němečtí misionáři Yohimbe privezli do Evropy, kde si pro své účinky získal velmi rychle velkou popularitu .V roce 1960 byl zkoumán úřadem FDA v USA, kde byl zařazen mezi doplňky stravy s afrodisiálními účinky. Vědci zjistili, že yohimbe je opravdu silný a efektivní afrodiziakum, zvláště pak u mužů, kteří na něj reagují velmi citlivě. Studie také zjistily, že Yohimbe pomáhá zvyšovat smysl pro dotek a poskytuje pocitovou stimulaci podél páteře. Nedávné výzkumy také prokázaly jeho silné antioxidační účinky. Zvyšuje průtok krve do končetin. Údajně je také velmi efektivní při léčbě mužské impotence a zvyšuje sexuální podněty (libido) u mužů, ale také u žen. Dále bylo zjištěno, že yohimbe v malých dávkách pomáhá předcházet kornatění tepen vedoucí k infarktu nebo mozkové mrtvici. Největší užitek pak přináší yohimbe mužům, kteří trpí impotencí nebo stavy deprese. Také je často využíván kulturisty a sportovci v oblasti bodybuildingu. Lidé, kterí užijí Yohimbe by se měli vyvarovat současné konzumace většího množství potravin, které obsahují tyramin (některé druhy sýrů, červené víno, zpracované maso, uzené ryby, nakládaná zelenina, avokádo, ořechy atd.). Obecně to platí pro veškeré MAO inhibitory jejichž kombinace s yohimbe může způsobit hypertenzní krizi.

Popisované účinky:
Hlavním účinkem může být sexuální vzrušení a samotná touha po sexu. Mužům může pomoci navodit plně ovladatelnou erekci. Zintenzivnění sexuálních prožitků však nastává jak u mužů, tak i u žen. Tento účinek postupně po několika hodinách slábne, avšak je dobře znatelný po celý zbytek dne. Nedoporučuje se příliš časté užívání produktů s obsahem Yohimbe a v žádem případě užívání vysokých dávek, které mohou způsobit zdravotní komplikace, jako je třes, neklid, úzkost a závratě. Často se vyskytující nežádoucí projevy při užívání vysokých dávek produktů s obsahem Yohimbe jsou bolesti hlavy, nevolnost, podrážděnost, zimnice, překrvení spojivek a nucení k močení nebo bolestivý orgasmus. Užívání produktů s obsahem Yohimbe by se mělo nejprve konzultovat s ošetřujícím lékařem, aby se zvážily všechny možné rizikové faktory účinku na aktuální zdravotní stav.

Mastičky a gely:
Možnou a bezpečnější formou aplikace je užití mastiček nebo gelů s obsahem kůry nebo lépe extraktu yohimbe, které se vtírají do kůže v tříslech nebo podpaží.


Zde lze zakoupit produkty s obsahem Yohimbe
ViNaturae ©2011