KRATOM

Mitragyna speciosa


Zde můžete zakoupit surovinu --> vstup do e-shopu


Popis:

Mitragyna speciosa je tropický strom z rodiny Rubiaceae. Jejím původním domovem je Thajsko, dále pak Indonésie a Malajsie. Historicky spadá do Ayurvédské medicíny, kde se užívaly sušené listy pro přípravu odvarů pro potlačování bolestí, kašle a pro podporu špatného trávení, zmírňování plynatosti a při průjmových onemocněních. U nás je méně známá a její užívání v tradiční lidové medicíně je spíše ojedinělé. Z listů stromu se povětšinou připravují nálevy, odvary nebo lokální obklady. Z empirických zkušeností je zjištěno, že odvar z listů snižuje krevní tlak, zmírňuje příznaky tachykardie, má imunostimulační, antioxidační protizánětlivé účinky. Potlačuje projevy neuróz, zmírňuje chronické bolesti, harmonizuje trávicí procesy a zabraňuje plynatosti, pomáhá při nespavosti a nervovém vyčerpání, potlačuje úzkostné stavy, panické ataky a pocity strachu, snižuje hladinu stresových hormonů a pocit psychického napětí. U Kratomu se zdá být dominantní analgosedativní efekt s výrazným protibolestivým účinkem. Z Mitragyny bylo izolováno více než 25 aktivních alkaloidů, mezi které patří zvláště tři významné indolové alkaloidy a dva oxoindoly. Třemi indoly jsou mitragynin, paynanthin a speciogynin - první dva se nejspíš vyskytují pouze v rodu Mitragyna. Dvěmi oxoindoly jsou mitrafylin a speciofolin. Další přítomné alkaloidy patří též k indolům a oxoindolům, jde např. o 7-hydroxymitragynin, ajmalicin, korynanthedin, mitraversenin, rhychofylin a stipulatin.


Zahraniční zdroje:

Mitragyna speciosa roste přirozeně v jihovýchodní Asii. Strom je po staletí známý a využívaný v lidovém lékařství. Je příbuzný z rodiny Rubiaceae (káva, chinin, atd). Listy stromu mají analgosedativní účinek a efektivě mírní bolestivé stavy a dráždivý kašel. Obsahuje minimálně 25 známých alkaloidů, včetně Mitragynine, mitraphylline, 7-hydroxymitragynine. Mitragyna speciosa podobně jako Mitragyna parvifolia také obsahuje látky, jež mají pozitivní vliv na imunitní systém, protinádorové účinky, snižují krevní tlak, krevní cukr, stejně jako epikatechin, silný antioxidant, který je obsažený v tmavé čokoládě a zeleném čaji. Další účinné alkaloidy v Kratomu jsou raubasine či corynantheidine (obsažený také v Yohimbe). Mitragynin je hlavním alkaloidem rostliny. Působí redukci napětí hladkého svalstva, místní znecitlivění a pokles aktivity centrálního nervového systému. Znatené je i potlačení hladu. Vysoké dávky této byliny nejsou z hlediska fytoterapie efektivní, jelikož způsobují mnoho nežádoucích účinků, jako je snížení pozornosti, roztržitost, bolest hlavy, dezorientaci, zmatenost, nevolnost, malátnost a ospalost.


Výzkumy:

Různé zdroje se shodují, že Kratom - přesněji obsažený mitragynine a 7-hydroxymitragynin, je návykový podobně jako kofein. Potenciál návykovosti mitragyninu je srovnatelný s kofeinem, vyšší dávky Kratomu, stejně jako kávy mohou vyvolávat nevolnost, nauseu, neklid, závratě, předrážděnost, úzkost, pocení, nepříjemné pocity atd. Mitragynin a 7-hydroxymitragynin ovšem působí na širší komplex receptorů než kofein, proto je fytoterapeuticky významnější a díky tomu pomáhá na řadu zdravotních potíží. Z provedené klinické studie příležitostní uživatelé Kratomu popisují návyk spíše jako rituální, podobný pití kávy nebo čajů bez somatických abstinenčních příznaků. Syndrom z vysazení se dostavoval u uživatelů, kteří Kratom užívají denně a dlouhodobě ve vysokých dávkách a může se projevovat jako neklid, podrážděnost, nervozita, zvýšená teplota, bolest zad, kloubů nebo svalů. Během 3 dnů zpravidla spontáně vymizí. Kratom by se neměl užívat dlouhodobě ve vysokých dávkách. Pokud už se tak stalo, je třeba při plánovaném ukončení fytoterapie nebo substituce postupně snižovat dávky, minimálně po dobu 1 týdne, nejlépe ve formě plněných kapslí pro přesnější odměřování jednotliých dávek.

Závěry posledních výzkumů z roku 2012 - 2014 jsou následující:

Užití Kratomu ve fytoterapii je v přiměřených dávkách při potížích bezpečné, ovšem v průběhu fytoterapie by se Kratom neměl kombinovat s klinickými léky bez vědomí lékaře, kvůli možné vzájemné interakci.


Užití ve fytoterapii:

Pro zklidnění bolestivých stavů (chronická bolest, bolesti zad a kloubů, svalové bolesti), tak pro potlačení dráždivého kašle, zmírnění úzkosti, neuróz, neklidu, pocitu nadměrného stresu, pocitu bušení srdce či panických atak. Někteří uživatelé Mitragyny speciosy v USA v nezávislém výzkumu pro KratomAssociation (2011) uvádějí, že jim Mitragyna speciosa pomohla s návratem do běžného života a do zaměstnání, jelikož do té doby byli prakticky invalidizováni drastickými vedlejšími účinky léků na bázi opiátů a benzodiazepinů, které užívali, nebo pro jejich potíže doposud žádný dostupný a schválený lék na trhu nebyl. Dle KA (2011) Kratom obvykle užívají lidé s těmito potížemi:

Uživatelé Kratomu pro nezávislý výzkum KA v USA (2011) dále uvádějí, že na rozdíl od klinických léků a jejich vzájemných kombinací či interakcí u přírodní terapie s Kratomem nepociťují únavu, ztráty paměti, zmatenost, ztrátu energie, snížení pracovního výkonu, nedostatek motivace, snížení pozornosti a nepotřebují zvyšovat dávky této byliny, protože při opakovaných aplikacích neprograduje tolerance a terapeutický účinek se dostavuje už při poměrně nízkých dávkách i při dlouhodobé fytoterapii.

Bylina může pomoci lidem trpícími abstinenčními příznaky při detoxikacích, v substituci při odvykání závislosti na silných opiátech podávaných po operacích nebo úrazech, může pomáhat snižovat bažení po alkoholu a sedativech. Díky vysoké efektivitě účinku a nízkému potenciálu návykovosti či zdravotních rizik může pomoci závislým k resocializaci, návratu ke koníčkům, práci a do běžného života v rodině a společnosti. Mitragyna speciosa má v malých a středně silných dávkách analgézní a stimulační účinky. Ve vyšších dávkách má více relaxační až sedativní účinky, které mohou pomoci při stavech akutních úzkostí, žaludečních neurózách, nespavosti nebo mohou zmírnit poruchy zažívacího traktu, jako je nadýmání, plynatost, průjem, někteří uživatelé naopak hovoří o nenásilné a kontrolovatelné pomoci s vyprazdňováním při sezónních (cestovních) zácpách. Oblíbené jsou také směsné bylinné čaje Kratomu a Máty peprné nebo Meduňky na uklidnění nebo na podporu trávení. Odvary z Kratomu snižují u mužů sexuální napětí podobně jako chmel v pivu.

Rozdrcené nebo mleté listy jsou určené pro přípravu nálevů (odvarů) nebo obkladů. Z drcených listů nebo mletého prášku listů se vaří odvar a užívá se na mnoho zdravotních obtíží. V lidové medicíně se z listů podle typu a intenzity zdravotních potíží připravuje nejvíce odvar jako čaj nebo odvar pro přípravu obkladů nebo koupelí pro lokální aplikaci na bolestivá místa. Komu nevadí svérázná chuť, je možné jemně pomletý rozpustit nebo zamíchat v troše teplé vody nebo ovocném džusu a tuto směs vypít. Oblíbená je také domácí příprava plněných bylinných kapslí.


Odvar:

Na jeden hrnek 350ml slabého odvaru se užívá 3 - 5g mletého listu, silnějšího odvaru 6 - 8g, na velmi silný odvar 10 - 12g mletého listu. Vodu je vhodné okyselit citronovou nebo pomerančovou šťávou. Směs se nechá povařit 15 - 20 minut nejlépe ve skleněné varné konvičce, ale není podmínkou. Vhodné je nechat ještě 10 minut odstát. K dochucení je možné užít med nebo ovocný sirup.

Obklady:

Pro přípravu roztoku pro obklady nebo lokální lázně se postupuje obdobně jako při přípravě odvaru na čaj. Do 0,5 litru vody se přidá 15 - 20g mletého listu Mitragyny. K přípravě roztoku pro obklady se nepřidává citronová šťáva, ale jablečný ocet. Na 0,5 litru vody postačuje přidat 0,5 - 1dcl jablečného octa. V této směsi se mletý list povaří 10 - 15 minut a poté se nechá vychladnout na pokojovou teplotu. Takto připravený roztok se scedí a aplikuje formou obkladů nebo lokální lázně.Zde můžete zakoupit surovinu --> vstup do e-shopu