1 Naposledy upravil: Host (15.01.2023 04:46:50)

Téma: Biologická dostupnost drogy Ginkgo biloba?

Dobrý den,

jaká je prosím biologická dostupnost prášku z vysušených a namletých listů Ginkga, připraveného dle standardního návodu od výrobce? Tedy krátce zamíchaného ve troše studené nebo pokojové vody a rovnou požitého (bez filtrace)?

Děkuji.

2 Naposledy upravil: Host (18.01.2023 02:47:08)

Re: Biologická dostupnost drogy Ginkgo biloba?

Pokud by to někoho zajímalo, nejrelevantnější info co jsem k tomu našel je studie z r. 2019.

Shrnuto: Aritmetický průměr biologické dostupnosti fenolů a flavonoidů z celých sušených listů bazalky a máty jest ≐ 8,1%.

Vzhledem k tomu, že Ginkgo biloba je také bylina a také významně obsahuje flavonoidy a fenoly, doufám, že biodostupnost její ekvivalntní formy (celé sušené listy) nebude nižší.

Vzhledem k tomu, že předmětem vlákna je prášek ze sušených a namletých listů, doufám, že biologická dostupnost se alespoň mírně zvedne ze stejného důvodu, kvůli kterého je louhování prášku jakékoli byliny rychlejší než louhování celých listů. Prášek má větší povrchovou plochu a enzymy a kyseliny ze žaludečních šťáv nemusejí pronikat tak hluboko do struktury rostlinné hmoty, aby z ní "vytáhly" ty léčivé látky. Opravte mě, pokud se mýlím.

Bohužel informace o biologické dostupnosti přímo Ginkgo biloby jsem nenašel. Maximálně standardizovaného extraktu.